Jak nauczyć psa sztuczek?

2022-11-04 0 Comments

Zaawansowana szkolenia psów to często napotykany problem przez wielu właścicieli psów. Zanim zaczniesz nauczać swojego psa sztuczek, powinieneś ustalić solidną rutynę i wdrożyć dobre zasady szkolenia, które tworzą dobre podstawy do zaawansowanych szkoleń.

Po pierwsze, nie musisz martwić się trudnymi sztuczkami – czyli chodzenia po twoich łokciach lub dosłownie przechodzenia przez tunel. Owszem, to bardzo fajne sztuczki i udowodnią twojemu psu, że jesteś naprawdę pomysłowym i profesjonalnym trenerem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać coś prostszego na początek. Wszystko co musisz zrobić to cierpliwie i regularnie prowadzić szkolenia każdego dnia.

Jeśli chcesz zacząć od prostszych sztuczek to nauczenie psa podnoszenia łapki, skakania do góry lub poruszać się po obwodzie będzie idealnym początkiem. Najpierw opracujesz jasny plan krok po kroku dla każdej ze sztuczek oraz określisz, jak chciałbyś by twój pies wykonywał poszczególne elementy.

Aby odnieść sukces w trakcie procesu uczenia, powinieneś mieć ogromną cierpliwość oraz regularnie motywować swojego pupila do dalszych postępów poprzez zabawy, nagrody lub pieszczoty. Pamiętaj, że nagroda ma byc dostarczona tuż po wysiłku – na tym polega naprawdę skutecna motywacja! Kiedy twój pupil będzie już osiągał nowe sukcesy i bolidzie rosną jego umiejętności – możesana tym etapie zaczniesze testować swojego zwierza w coraz większych wyzwaniami!

Czasami może się wydawać, że nauczenie psa sztuczek to misja niemożliwa. Jednak przy odrobinie cierpliwości, poświęcenia czasu i odpowiedniego wsparcia każdy pies może nauczyć się całkiem sprawnie wykonywać sztuczki.

Jedna z pierwszych rzeczy, które musimy sobie uzmysłowić będąc właścicielem psa, to fakt, iż każde zwierzę ma swoje osobiste preferencje, temperament i motywację. Szkolenie psa to proces polegający na poznawaniu ich, aby móc przekazywać im odpowiednie komendy i sprawić, że będzie im się dobrze współpracowało z nami.

Jeśli chcemy, by nasz pies wykonywał jakieś sztuczki, powinniśmy go do tego stopniowo przygotowywać. Najważniejsze jest stosowanie się do techniki nagradzania psów – oznacza to, że praktykujemy pochwały i nagrody w formie pożywienia za każdym razem, gdy pies wykonuje określone ćwiczenia. Dzięki takiemu podejściu nasze czworonogi bardzo szybko postarają się powtarzać takie działania.

Dobrym wariantem jeśli chodzi o szkolenie jest również podawanie komend w formie krótkich zdań. Gdy będziemy mówić jasno i wyraźniej nasze psisko o wiele lepiej odbierze polecenia niż gdyby do jednego celu użyliśmy kilku równolegle długich instrukcji.

Kolejnym istotnym elementem będzie dbania o stan emocjonalny psa – nauka sztuczek powinna odbywać się tylko i wyłącznie w miłym otoczeniu gdzie zwierzak będzie czuł się bezpieczny oraz będzie skupiony na tym co w tej chwili robi oraz na relacji z rodzinnymi opiekunami.

Oczywiście trening trzeba utrzymywać przy regularnej dawce ćwiczeń – psów trzeba uczyć nowych rzeczy powtarzanie tych samych ćwiczeń codziennie może być bardzo nudne dla pupila. Utrzymywanie treningów czynnikami stresującymi a także ciagłym obserwowaniem psa tego typu proces może trwać o kilka godzin albo dni – warto jest wobec tego dać naszemu psisku troszeczkę luzu i po prostu go obserwowac aby kreatywnie popracować nad starymi już sztuczkami oraz tymi juz opata samemu.

Często słyszę pytanie: jak szybko i skutecznie nauczyć psa sztuczek? Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania o nauce sztuczek psom jest to, że potrzebują one dużo cierpliwości. Niedocenianym elementem uczenia się jest sprawienie, by piesek czuł się kochany i bezpieczny.

Jednym ze sposobów na nauczenie psa sztuczek jest użycie smakołyków. Piesek powinien wiedzieć, że wykonując instrukcje może dostać smaczny przystawek. Należy upewnić się, że przystawki zaspokajają psa, ale nie ma ich zbyt dużo, aby pies nie stał się otyły.

Kolejnym ważnym elementem jest stałe powtarzanie instrukcji. Musimy sobie zdać sprawę, że pies ma dobrze pamiętać komendy i polecenia. Najlepiej jest poświęcić mu 10 do 15 minut każdego dnia na powtarzanie tego samego ćwiczenia – a pies na pewno bardzo się tym cieszy!

Następnie musimy psa pochwalić! Nagradzanie go to absolutny klucz do sukcesu. Dobra pochwała i uśmiech oznacza dla psa, że ma motivację, by powtarzać to samo ćwiczenie.

Ostatecznie, jeśli jesteśmy cierpliwi i upewnimy się, że pies bawi się podczas uczenia, my również bawimy się! To może być naprawdę wspaniała okazja do wspólnych chwil z naszym pupilem.