Co musisz wiedzieć mając kota i dziecko?

2022-11-04 0 Comments

Wszystkie przyszli i obecni właściciele zwierząt domowych mają pełne ręce roboty, aby zadbać o szczęście i zdrowie swojego pupila. Ale jeśli Twoja rodzina rozszerza się o dziecko itp. konieczne jest, abyś wiedział nieco więcej o tym, jak żyć w harmonii razem z ukochanym kotem i dzieckiem.

Przede wszystkim warto pamiętać, że koty i dzieci są bardzo wrażliwymi istotami, które czasami trudno jest połączyć. Dlatego też warto od samego początku dawać im odpowiednią ilość przestrzeni, aby móc się do siebie przyzwyczaić. Najważniejsze jest, abyś zawsze obserwował, w jaki sposób traktują się nawzajem, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze!

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać mając dziecko i kota jest to, że dziecko może stać się bardzo ciekawskie wobec swojego nowego towarzysza. Dlatego też ważne jest udostępnienie kotu bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogliby się ukrywać i spać w chwilach relaksu lub stresu.

Ponieważ male dzieci nie zawsze szanują zwierzaka tak, jak trzeba, ogromnie ważne jest nauczenie ich gry i zabaw zgodnie z regułami. Jeśli trzeba bardzo uważać na to jak je dotykamy oraz na ich punkty ulubione i mniej lubiane.

Musisz również pamiętać o bezpieczeństwie kota i chronić go przed potencjalnymi przykrymi sytuacjami lub incydentami spowodowanymi przez dziecko. Wytnij np. liny albo inny materiał, który może doprowadzić do powikłań lub obrażeń istot lub innych sprzeczek między nimi.

Udając się do weterynarza po pierwszego kota zwracamy uwagę na wiele rzeczy: personality i wczesne szczepienia, długość i kształt futra, a nawet subkultury związane z tym zwierzakiem. Ale co trzeba wiedzieć gdy mamy dziecko w domu?

Zwierzęta i dzieci doskonale się komponują, jednak wspólne pożycie nie może opierać się tylko na uniesieniach serca. Najważniejsze to stworzyć bezpieczne, pozytywne środowisko, gdzie każdy będzie się czuł komfortowo.

Po pierwsze, przekazujmy im bezpośrednie wytyczne dotyczące pogłaskania, tulenia i karmienia. Warto uświadamiać dzieciom, że jest to zadanie specjalnego rodzica lub innego członka rodziny – psychologów instruuje się rodzeństwa aby postrzegać swoje relacje unikając nacisku na wspólne pracowe usprawnianie ich relacji.

Bardzo ważnym tematem do rozmowy jest bezpieczeństwo. Powinniśmy upewnić się, że kot jest przygotowany na obecność dziecka i czasem potrafi tolerować jego zabawy. W przypadku gdy już bardzo się ze sobą kochają ustawmy naturalne granice dotykania i łaskotania ich pupilów. Trzeba pamiętać o odpoczynku para-posiadacza („parent-pet”), aby uniknąć nadmiernego stresu relacji.

Zakończenie tego wpisu bardzo prosto; aby cieszyć się spokojnym domem trenujmy małe rutyny: szanowanie siebie nawzajem – tworzenia bezpiecznych granic i edukacja naszych pociech po to by nasza relacja zawsze była idealna.

Natura ludzka jest wyjątkowa dzięki naszej zdolności do wchodzenia w interakcje z innymi zwierzętami, zarówno na poziomie przyjaźni jak i partnerstwa. Posiadanie kota i dziecka może być bardzo satysfakcjonujące, ale trzeba wiedzieć jak to prawidłowo robić.

Po pierwsze, istotne jest wytypowanie odpowiedniego kota dla dziecka. Musisz wybrać odpowiedniego kota, aby mógł się dobrze dogadywać z dzieckiem. Należy szukać kota z dobrej rasy lub zdarzenia losowego, który ma charakter akceptujący i nie boi się dotyku ludzi. Oznacza to, że kot powinien być socjalizowany zawsze od najmłodszych lat i starać się go na tyle przygotować, żeby czuł się bezpiecznie w obecności dziecka.

Kolejną ważną rzeczą jest edukacja dziecka. Od samego początku powinno ono uczyć się o obecności kota i jako rodzic powinieneś pilnować, żeby dziecko stosowało się do probek dotykania kota oraz było bardzo delikatne po czyjej-kolwiek stronie. Oprócz tego powinieneś mieć na uwadze nauczanie dla dziecka odpowiedzialności za swoje zachowanie i uczyć je, jak opiekować się swoim pupilkiem – poświęca mu czas na głaskanie go, bawić się ze sobą lub chociaż przyglądać się jego naturalnym instynktom.

Na samym końcu ważne jest, aby tworzyć bezpieczne warunki pobytu kota i dziecka razem. Oznacza to upewnienie się, żeby mieszkanie było odpowiednio zabezpieczone – przede wszystkim trzeba unikać ostrych przedmiotów i problematycznych nawyków kota (takich jak gryzienie lub drapanie). Sam kot musi mieć odpowiedni „wybieg” – np. fotele lub szerokie powierzchnie mebli – gdzie może bezpiecznie odpocząć lub po prostu obserwować twoje rozmiary.